Zakończenie rekolekcji

„Żebyśmy wszyscy mieli wyobraźnie miłosierdzia!” – tymi słowami wraz z życzeniami bożonarodzeniowymi zakończył rekolekcje w naszej parafii Ks. Ryszard Półtorak, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Elblągu. Rekolekcje trwały od piątku 18 grudnia do niedzieli 20 grudnia 2015 r. Tematem rekolekcji było hasło Jubileuszowego Roku Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec”.
W pierwszym dniu Ks. Ryszard, przywołując przypowieść o synu marnotrawnym (nazywana często przypowieścią o miłosiernym Ojcu) oraz nauczanie ostatnich papieży mówił o tym, co to znaczy ze Bóg jest miłosierny?
Drugiego dnia rozważaliśmy temat przebaczenia i pojednania: „O pojednaniu możemy mówić tylko wówczas, gdy dwie strony chce sobie przebaczyć. Jeśli tylko jedna strona konfliktu wyraża dobre chęci wówczas możemy mówić tylko o przebaczeniu. Przebaczyć nie znaczy ani zapomnieć ani powiedzieć, ze nic sie nie stało. Właśnie, że sie stało! I dlatego: chce przebaczyć i prosić o przebaczenie”.
Trzeci dzień rekolekcji poświęcony był uczynkom miłosierdzia, co do duszy i ciała. Ks. Ryszard zachęcił do uczynienia sobie rachunku sumienia na podstawie tych uczynków. Wyjaśnił również co to jest odpust i jak można go uzyskać.