Z życia parafii

 • W niedzielę, 8 grudnia odwiedził naszą miejscowość św. Mikołaja, który przyniósł podarki dla najmłodszych. Dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli św. Mikołaja.

   

 • Pani Tereska Rogowska jest fundatorką figury Chrystusa na krzyż misyjny przy kościele. Figura została wykonana przez rzeźbiarza P. Marian Bartoszka z Sędziszowej k. Nowego Sącza. Pan Jezus przyjechał z P. Piotrem Pruskiem do Wójtowa. W Święto Podwyższenia Krzyża, 14 września 2018 r. został poświęcony. Natomiast w ostatnich dniach dzięki zaangażowaniu firmy MartStyl i naszego tartaku z ul. Leszczynowej figura Chrystusa zawisła na krzyżu. Pan Andrzej Lewandowski podarował materiał na daszek/koronę, a Pan Stanisław Gajewski tę koronę wykonał.

   

   

   

 •  

  Przygotowanie duchowe – rekolekcje wielkopostne – o. Barnaba Olszewski z Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy figurce Matki Bożej Rozwiązującej węzły obrazki Cypriana i Dafrozy Rugamba z Rwandy. 7 kwietnia 1994 roku zostali zabici wraz ze swoimi dziećmi klęcząc w domowej kaplicy przed Najświętszym Sakramentem.

  Więcej na ich temat: https://www.deon.pl/czytelnia/czasopisma/czas-serca/art,24,meczennicy-z-rwandy.html

  Niedziela Palmowa

  Paczki "Caritas"

  Przygotowanie kościoła

  Przygotowania liturgii

   

   

  Wielki Piątek

  Święcenie pokarmów - Wielka Sobota - 243 koszyczki

   

  Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim

  Wielka Sobota

 • W sobotę, 10 marca pojechaliśmy na pielgrzymkę do Sanktuarium w Głotowie koło Dobrego Miasta. Na miejscu, w pięknym kościele, wysłuchaliśmy historii Głotowa, którą opowiedział nam Ks. Marek Proszek, proboszcz głotowski i kustosz sanktuarium. Potem udaliśmy się na drogę krzyżową na głotowskiej kalwarii. Kalwaria powstała na wzór drogi krzyżowej w Jerozolimie (ma 830 m długości, a w Jerozolimie 850). Rozważania stacji czytane były przez poszczególne osoby, a każdy mógł choć przez chwilę nieść krzyż Pana Jezusa. Po skończonej modlitwie mogliśmy jeszcze przedłużyć nasz pobyt w tym pięknym miejscu częstując się gorącą herbatą i słodkościami przygotowanymi specjalnie na pielgrzymkę (dziękujemy naszym Drogim Paniom!).

   

 • Figurka Matki Bożej rozwiązującej węzły, która została ofiarowana przez właściciela kapliczki przy ul. Wierzbowej (niedaleko ul. Głogowej), poświęcona w niedziele, 4 lutego 2018 r., w niedługim czasie zostanie umieszczona w kapliczce. Nabożeństwo do Matki Bożej rozwiązującej węzły staje się coraz bardziej znane i popularne i mamy nadzieje, ze wszyscy, którzy będą chcieli poprosić Maryję o rozwiązane życiowego węzła będą mogli doświadczyć czułej i skutecznej pomocy Maryi.

  Dziękujemy Ofiarodawcy!

   

   

  Nowenna Matki Bożej rozwiązującej węzły

 • W naszej kancelarii zostały zamontowane nowe meble biurowe. Teraz wszystkie dokumenty parafii, te archiwalne i te bieżące będą miały swoje miejsce.

  Po kancelarii czas na zakrystię i uporządkowanie szat i ksiąg liturgicznych, oraz paramentów mszalnych.

 • Państwo Teresa i Edward Rogowscy ufundowali naszej parafii nowy ornat. Ornat jest poświęcony Patronce naszej parafii, co wyraża łaciński napis: „Regina martyrum ora pro nobis” (Królowo Męczenników, módl się za nami). Ornat został poświęcony na Mszy św. w Święto Matki Bożej Gromniczej.

  Czcigodnym Ofiarodawcom z serca dziękujemy!

 • List Konferencji Episkopatu Polski na Rok Świętego Stanisława Kostki do odczytania w Kościołach 14 stycznia 2018 roku.

  Umiłowani w Panu Siostry i Bracia!
  Rok 2018 jest obchodzony w Kościele w Polsce jako Rok Świętego Stanisława Kostki. Ten młody polski szlachcic podobnie jak Samuel usłyszał Boga, wołającego go po imieniu. I jak Samuel odpowiedział: „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha!”(1 Sm 3,9), a następnie z determinacją poszedł pełnić wolę Bożą wbrew wszelkim przeciwnościom. Świętego Stanisława Kostkę pragniemy zaprosić dzisiaj, aby stał się patronem rozpoczętego właśnie nowego roku. O tym wyborze zdecydowała zarówno 450. rocznica jego śmierci, jak i program duszpasterski Kościoła w Polsce. Jeśli mamy w tym roku rozważać osobę i dary Ducha Świętego dane w sakramencie bierzmowania, nie może być lepszego patrona niż ten, który został uzdolniony przez Ducha Świętego do „mężnego wyznawania wiary” w dojrzały i niebanalny sposób.Czytaj więcej

 • Pani Konserwator uzupełniła koronę Pana Jezusa Ukrzyżowanego z naszego kościoła o ciernie, których do tej pory nie było. Na zdjęciach widać efekt końcowy. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli wykonać ta „operacje”.

 • A w następnym roku może udałoby się wspólnymi siłami zorganizować orszak przez wioskę, z kościoła na Osiedle Leśne, ze śpiewem kolęd i zakończenie np. ogniskiem?
  Kto chętny do współpracy?

 • 16 grudnia 2917 r. gdy rodzice wsłuchiwali się w nauki rekolekcyjne w kościele, to w tym samym czasie nasze dzieci w salce parafialnej pod czujnym okiem p. Pauliny Kocięby i p. Beaty Jakubiak wykonywały różnego rodzaju dekoracje bożonarodzeniowe: bombki, gwiazdki, a także kartki świąteczne, które zostaną przekazane dla osób starszych z życzeniami od wójtowskich dzieci!

  Dziękujemy za tę piękną inicjatywę i już czekamy na następne warsztaty!

 • „Zakończyliśmy rekolekcje w Wójtowie. Błogosławiony czas w pięknej parafii. W prostocie głoszenia i świadectwa. Reszta w rękach Ojca „Wierny jest Ten, który was wzywa: On też tego dokona.” 1Tes 5,24″ – to wpis na stronie Wspólnoty Miłości Ukrzyżowanej (https://www.facebook.com/WMUpl/), która w tym roku poprowadziła nasze parafialne rekolekcje. To był piękny czas! Czas modlitwy, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, czas słuchania katechez o Słowie, projekcja filmu, świadectwa i do tego wszystkiego pełne Ducha Świętego pieśni Wspólnoty: Przyjdź Duchu Kościoła, Żyć w społeczności, Chlebie Najcichszy, Cieszcie się…. Słowo mówione i to śpiewane w modlitewnym duchu dotknęły bardzo nasze serca! Czy pozostaniemy wierni Słowu? Czy będziemy sięgali po Nie? Jeśli nasza religia to religia Słowa i Spotkania – to Pan Jezus czeka cały czas (On ma zawsze czas!) na spotkanie z nami! Oby tych spotkań było jak najwięcej!

  Kochani, Andżeliko, Wojtku, Wojtku, Darku i Grzegorzu – dziękujemy Wam za to nasze adwentowe i rekolekcyjne SPOTKANIE!

 • List pasterski na I Niedzielę Adwentu – Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński
  Na rozpoczęcie nowego roku duszpasterskiego Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński kieruje do wszystkich wiernych Kościoła Warmińskiego list pasterski, który zostanie odczytany w I Niedzielę Adwentu w kościołach naszej archidiecezji.

  „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”
  List pasterski na I Niedzielę Adwentu 2017 r.

  Drodzy Siostry i Bracia

  Przeżywamy dzisiaj pierwszą niedzielę roku kościelnego. Jest to Pierwsza Niedziela Adwentu, czasu przygotowania na spotkanie z Bogiem, który przychodzi do człowieka. Przyszedł w historii, przychodzi dzisiaj i przyjdzie na końcu czasów. Człowiek świadom swojej słabości i przemijalności pragnie w życiu doświadczać obecności Boga z Jego mocą i nieskończonością. Dlatego woła słowami proroka z dzisiejszego pierwszego czytania, aby Bóg „rozdarł niebiosa i zstąpił” (Iz 63, 19). Cel i pragnienie tego wkroczenia Boga w nasze życie wyśpiewaliśmy w refrenie dzisiejszego psalmu: „Odnów nas Boże, i daj nam zbawienie”. Tylko Bóg obecny w naszym życiu może nas przemienić tak, byśmy byli zdolni iść drogami zbawienia. Dlatego przychodzącego Boga trzeba pragnąć i oczekiwać, jak o tym poucza nas dzisiaj sam Pan Jezus mocnym wezwaniem „Czuwajcie”.

  Czytaj więcej

 • W pierwszą Niedzielę Adwentu, tuż przed 6 grudnia, odwiedził naszą parafię św. Mikołaj. Dla naszych dzieci przywiózł pełen worek prezentów.

  Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli św. Mikołajowi!

  A Ciebie św. Mikołaju zapraszamy za rok!!!

 • W ostatnia niedziele października, na Mszy św. o godz. 11.00 Ks. Tadeusz przeprowadził konkurs na wykonanie własnoręcznie różańca. Dzieci nie zawiodły i przyniosły różańce wykonane z kasztanów, dzikiej róży, masy solnej, nakrętek itd. Wszystkie zajęły I miejsce!

  Natomiast 31. października, w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych odbył się I Parafialny Bal Wszystkich Świętych! Dzieci przebrane za różnych świętych uczestniczyły we Mszy św., a potem w salce parafialnej były konkursy i poczęstunek – niespodzianka!

  Dziękujemy dzieciom i Rodzicom za zaangażowanie!

 • Przed uroczystościami 12. listopada w naszej miejscowości, i przy naszym kościele zrobiliśmy trochę porządków: umieszczenie budki w „zaułku historycznym” i uporządkowanie terenu wokół kościoła. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc!

 • Tym razem temat odwodnienia. To początek dalszych prac – budowa instalacji burzowej placu przykościelnego i przyłączenie się do powstającej „burzówki” przy nowej drodze. Jest pozwolenie Gminy i projekt. Prace planowane są na październik.

  Zapraszamy chętnych do współpracy!

 • Jak co roku młodzież, która w tym roku rozpoczyna bezpośrednie przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania spotkała się w Rybakach, nad Jeziorem Łańskim, na czuwaniu modlitewnym. Młodzież z naszej parafii (do bierzmowania zgłosiło się 12 osób) również była tam obecna. Uroczystą Mszę św. odprawił Ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński razem z licznie przybyłymi kapłanami.

  Relacja z Rybak

 • Najpierw polscy biskupi 6 czerwca, a potem wszyscy wierni w swoich parafiach 8 września 2017 r. odmówili Akt oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczysty dokument został oprawiony i zgodnie z zaleceniem Wydziału Duszpasterskiego umieszczony w widocznym miejscu w naszym kościele. Dziękujemy Panu Marianowi Zarzecznemu za ofiarowana pracę.

 • W tym roku Odpust w Gietrzwałdzie miał szczególny charakter. Mija właśnie 140 rocznica Objawień Matki Bożej. Tradycyjnie nasi Parafianie udali sie tego dnia do naszego Sanktuarium: piechota – z nasza grupa dekanalna z Ks. Ryszardem Andrukiewiczem z Łęgajn oraz z Ks. Tadeuszem Marcinkowskim, a także rożnymi środkami komunikacji. Dziękujemy naszym pielgrzymom za dar modlitwy u Matki Bożej.

 • Do naszej parafii przybyły dzieci z Fatimy – świeci Hiacynta i Franciszek oraz Łucja. To one widziały Matkę Bożą w 1917 r. i przekazały światu Jej orędzie.

  Dzisiaj dwoje z nich są już świętymi Kościoła. Proces beatyfikacyjny Łucji jest w trakcie.
  Jest pewien charakterystyczny szczegół związany z wizerunkiem dzieci na autentycznym zdjęciu z tamtych lat. Wydaje się że są niezadowolone, a może nawet złe, że ktoś robi im zdjęcie. O czym to może świadczyć? Tylko o autentyczności objawień i wiarygodności małych pastuszków. Nie zależało im na sławie i poklasku. Nie chciały aby ktoś je fotografował. Zależało im tylko na wiernym wypełnieniu poleceń Maryi i na przekazaniu Jej orędzia.

 • Kościół w Klebarku Wielkim do roku 1999 był kościołem parafialnym dla mieszkańców Wójtowa. Klebark to Parafia Matka naszej Parafii. To tam wzrastała wiara i przywiązanie do Kościoła dawnych mieszkańców naszej miejscowości. Piękno kościoła, zachowana polichromia i liczne ołtarze z pewnością sprzyjały w sposób naturalny katechecie. Z tym kościołem związane są również losy naszych trzech Sług Bożych. Tam również złożył piękne świadectwo kapłańskiego życia Ks. Paweł Chmielewski, który do końca został ze swoimi parafianami, aż do wkroczenia czerwonoarmistów, od których poniósł śmierć.Czytaj więcej

 • Taras nad garażem – składem „przydasi” wymaga remontu. Główne prace planowane są w następnym roku. Teraz zrobione zostanie nowe mocowanie balustrady tarasowej. Jeszcze raz dziękujemy firmie Art-Met z Wójtowa za darmowe wykonanie wsporników.

 • Pomysł na pielgrzymkę do Kodnia przyszedł niespodziewanie. Wystarczyły słowa: Proszę księdza, jeżeli ksiądz by organizował pielgrzymkę do Matki Bożej Kodeńskiej to proszę o mnie pamiętać! Potem przyszła myśl: a może spróbować, ciekawe czy będą chętni? Jeszcze tylko konsultacja odnośnie terminu i wybór: sobota, 19 sierpnia. Ogłoszenie, zapisy i… okazało się, ze zgłosiło się tyle osób, że trzeba było już odmawiać. To pierwszy znak! Razem z pielgrzymami z Wójtowa byli jeszcze m.in. mieszkańcy Olsztyna, Biskupca, Ostródy, Nikielkowa i Kaplityn.
  Naszym celem był Kodeń – sanktuarium Matki Bożej. To tam znajduje się łaskami słynący Wizerunek Maryi ukradziony przez księcia Mikołaja Sapiehę z Watykanu. Obraz przed którym doznał cudownego uzdrowienia i który postanowił (każdym kosztem) zdobyć dla swojego grodu. Zofia Kossak-Szczucka opisując całą tą historię zamknęła ja w dwóch słowach: „Błogosławiona wina”.
  Zanim jednak dotarliśmy do Matki Bożej, zatrzymaliśmy się w Drohiczynie – tu zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne i poznaliśmy bogatą historię samego miasta, ale też i diecezji drohiczyńskiej – oraz w Pratulinie, w miejscu męczeńskiej śmierci 13 Unitów broniących swojego kościoła przed zajęciem go przez wojska carskie i przekształceniu go na cerkiew prawosławną 24 stycznia 1874 r.Czytaj więcej

 • Tym razem mały balkonik wymagający obróbki: wymiana styropianu, tynku, osuszenie, izolacja, obróbka blachą, zmiana mocowania balustrady i położenie deski kompozytowej.

 • Mimo ze wakacje w pełni, to jednak postanowiliśmy podjąć się remontu schodów wejściowych na plebanie i do zakrystii. Po kilku latach na skutek działania warunków atmosferycznych poodpadały płytki i elewacja.

 • Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie
  – wręczenie paliusza naszemu Arcybiskupowi Józefowi Górzyńskiemu – 29.06.2017

  Papież Franciszek w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, pobłogosławił paliusze dla metropolitów mianowanych w ciągu ostatniego roku, wśród nich trzech Polaków.

  Czytaj więcej

 • W ostatnim dniu roku szkolnego, w Uroczystość NSPJ gościliśmy w naszej parafii naszego Pasterza Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Podczas uroczystej Mszy św. udzielił On naszej młodzieży, a także młodzieży z Łęgajn, Barczewka i Ramsowa sakramentu bierzmowania. Ksiądz Arcybiskup zwrócił również uwagę na to, że i nasze Parafia – obchodząc 18 rocznicę powstania – przekracza próg dojrzałości.Czytaj więcej

 • Uczeń klasy architektury krajobrazu z Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie wykonał projekt zagospodarowania terenu wokół naszego kościoła z elementami małej architektury.

  Na zdjęciach możemy zobaczyć jego propozycje.
  Praca zdobyła 2. miejsce w konkursie.

 • W niedziele Zesłania Ducha Świętego, wieczorem, tak jak 2000 lat temu, w naszym parafialnym Wieczerniku spotkaliśmy się, by uwielbiać Pana Boga, by pozwolić Duchowi Świętemu, by w nas i przez nas się modlił. Modlitwę prowadził Chór Warmii i Mazur pod dyrekcja P. Ali. Gościnnie była gitara i saksofon.

  Był to piękny czas! A w naszych sercach długo jeszcze brzmiały słowa: „Błogosław duszo moja Pana!”

 • Miesiąc maj, to miesiąc modlitwy do Matki Bożej. Również w tym roku w każdą niedzielę maja spotykaliśmy się przy krzyżach i kapliczkach, by śpiewać modlitwę Litanii Loretańskiej, a w tej modlitwie  zanosić do Boga przez ręce Maryi nasze prośby i dziękczynienia. W naszej modlitwie wspominaliśmy również dawnych mieszkańców Wójtowa, którzy zostawili po sobie piękne świadectwo żywej wiary i przywiązania do Kościoła. Chcemy to dziedzictwo pielęgnować i przekazać dalej.

  Czytaj więcej

 • W tym roku Uroczystość I Komunii w naszej parafii odbyła się tak jak rok temu, w druga niedziele maja – 14.05.
  Po raz pierwszy w pełni Mszy sw. uczestniczyło tym razem 21 dzieci. Niech ta przyjaźń z Chrystusem Eucharystycznym rozwija się i umacnia w dziecięcych sercach.

 • Z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej z naszej parafii udaliśmy się na pielgrzymkę do Fatimy w dniach 26 kwietnia do 1 maja.

  Wróciliśmy ze wspaniałymi przeżyciami i ogromnym uczuciem wdzięczności!

 • – Ave Crux! Witaj Krzyżu! Tak można by streścić to, co wydarzyło się w tym roku w czasie Liturgii Męki Pańskiej. Gest odsłonięcia krzyża uświadomił nam, że krzyż kryje tajemnicę, którą można przeniknąć tylko wzrokiem wiary. Krzyż – znak śmierci, cierpienia – przez Chrystusa stał się znakiem miłości i bramą do prawdziwego życia i wolności. Taki krzyż adorowaliśmy całując krzyżową belkę.

  Czytaj więcej

 • W piątek, 24 marca, zrobiliśmy próbę działania wentylacji. Jak widać na zdjęciach skuteczną! Pozostaje jeszcze wyregulować przepustnice na anemostatach, żeby otrzymać optymalną wydajność działania wentylacji.

 • Cokolik pod figurkę Matki Bożej Fatimskiej, stolik na paramenty do Mszy św. w prezbiterium, stolik „na dary”, poręcz na chór, drewniane elementy ochraniające ściany i nowa ramka obrazu Jezusa Miłosiernego, to nowe rzeczy, które „pojawiły się” w naszym kościele w tym tygodniu.

  Wszystko wykonane jest z jesionu.
  Wszystkim, którzy składają ofiary „na kościół” składamy serdeczne: „Bóg zapłać!”

 • Pani Konserwator mgr Małgorzata Birezowska (www.birezowska.com.pl) prowadzi prace renowacyjne naszego Krzyża.

  Na zdjęciach możemy zobaczyć zakres tych prac. Już niedługo wróci On na swoje miejsce odnowiony.

  Dziękujemy bardzo Pani Małgorzacie za podjęcie się tej pracy.
  Oczywiście nad wszystkim czuwa Archidiecezjalna Komisja Sztuki z ks dr. Markiem Jodkowskim na czele!

 • Młodzi filmowcy z Wójtowo i Olsztyna zrzeszeni w grupie NeoVisio wybrali nasz kościół  na miejsce akcji autorskiego filmu. Mateusz – reżyser – mówi, że film opowiada o przemianie jaka dokonuje się w młodym człowieku, a scenariusz inspirowany jest twórczością ks. Jana Twardowskiego.

  Film będzie brał udział w konkursie, a premiera będzie miała miejsce w naszym kościele! Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

  Natomiast za filmowców trzymamy kciuki!

 • Zgodnie z zapowiedzią i zaleceniem Komisji Sztuki Archidiecezji Warmińskiej drobną renowację przejdzie nasz Krzyż.

  Renowacja będzie polegała na usunięciu pęknięcia w korpusie rzeźby Pana Jezusa oraz odnowieniu polichromii. Renowację przeprowadzi pani Konserwator zaproponowana przez Komisję Sztuki.

  Z zniecierpliwieniem czekamy na powrót Krzyża na swoje miejsce, a firmie „Martstyl” dziękujemy za zdjęcie i – już na zapas – za ponowne zamontowanie Krzyża.

 • Firma Janusza i Macieja Felczyńskich (www.bells.com.pl), znanych polskich ludwisarzy, wykonała w dniach 9 – 10 marca br. automatyczny napęd do naszego kościelnego dzwonu – sygnaturki. Jak na razie sygnaturka używana jest okazjonalnie i jej „zasięg” jest niewielki. Niech dźwięk dzwonu rozchodzący się od czasu do czasu po naszej okolicy budzi radość, wznosi serca i myśli do Nieba i rozprasza wszelkie smutki i zwątpienia.

 • Od 13 do 17 lutego został pomalowany kościół – bardzo serdecznie dziękuję firmie „MartStyl” na czele z p. Radkiem Liszewskim, naszym parafianinem, za wykonane prace. Od poniedziałku do soboty pracowało każdego dnia 10 osób. Kościół został przygotowany do malowania (gruntowanie, szlifowanie ścian, usunięcie pęknięć między płytami), pomalowany, zostały zamontowane parapety i na nowo stacje drogi krzyżowej.  Wszystkie prace prowadzone były we współpracy z Diecezjalną Komisją Sztuki z ramienia ks. Arcybiskupa i zgodnie z jej zaleceniami.

  Malowanie kościoła zostało wykonane tylko za cenę farb!

  Oprócz malowania zostały wykonane drobne prace stolarskie oraz część wentylacji (montaż anemostatów w suficie kościoła).

  Czytaj więcej

 • Od 16 do 18 grudnia 2016  r. przeżywaliśmy rekolekcje, które pomogły nam zbliżyć się do Boga i zastanowić się nad własnym życiem. Rekolekcje prowadził ks. Radosław Czerwiński z Olsztyna, którego dobrze znamy, bo w czasie swoich studiów na KUL – u pomagał duszpastersko w naszej parafii.

  W swoich naukach zachęcał nas do refleksji na co tak naprawdę przeznaczamy nasz czas, co sprawia, że nie potrafimy być radośni i jak być radosnym chrześcijaninem oraz jak stawać się „prezentem” dla innych.

  Niech dobre owoce tych rekolekcji trwają w nas jak najdłużej!

  Ks. Radkowi bardzo dziękujemy i zapraszamy do Wójtowa!

 • Można by powiedzieć, że dzwony to życie. Istotnie, w naszych wioskach i miastach, w naszym biednym, zagubionym świecie, szukającym na próżno punktu odniesienia, ich dźwięk nadal odmierza rytm najważniejszych wydarzeń życia. Wzywają na Mszę św., wesoło śpiewają w czasie pierwszych Komunii św., ślubów, uroczyście brzmią podczas pogrzebów, rozdzwaniają się w wielkie święta, ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Ich dźwięk to głos naszych kościołów. Kościół bez dzwonów, to Kościół milczenia…Czytaj więcej

 • Papież apeluje o piękne kościoły: niech będą oazami piękna

  Dbajcie o piękno, bo ono uleczy tak wiele ran, które znaczą serce i duszę człowieka naszych czasów – napisał Franciszek w przesłaniu na publiczne posiedzenia Papieskich Akademii. W sposób szczególny zwrócił uwagę na potrzebę zadbania o piękno budynków sakralnych, poczynając od nowych kościołów parafialnych, a zwłaszcza tych, które znajdują się na szeroko rozumianych peryferiach.

 • Wypominki za zmarłych – dni tygodnia

   

   „Święta jest myśl i zbawienna modlić się za zmarłych”                

                                                       (por. 2 Mch 12, 45)

  poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota – godz. 17.30,

  niedziela – godz. 16.30

  Modlitwa i pamięć o zmarłych w tradycji Kościoła

  „Uznając w pełni tę wspólnotę całego Mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa, Kościół pielgrzymów od zarania religii chrześcijańskiej czcił z wielkim pietyzmem pamięć zmarłych, a <<ponieważ święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechów uwolnieni>> (2 Mch 12, 45), także modły za nich ofiarowywał” . Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc, lecz także sprawia, że staje się skuteczne ich wstawiennictwo za nami.” KKK 958

  W dniach od 1 do 8 listopada za pobożne odwiedzenie cmentarza i odmówienie jakiejkolwiek  modlitwy za zmarłych można uzyskać raz dziennie odpust zupełny za zmarłych, a zwłaszcza dla dusz w czyśćcu.

  We Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada we wszystkich kościołach i kaplicach kanonicznie erygowanych można uzyskać odpust zupełny za zmarłych nawiedzając kościół lub kaplicę, odmawiając Ojcze nasz, Wierzę i modlitwę w intencjach Ojca świętego.

  Uwaga! Powyższe odpusty można zyskać jedynie po spełnieniu zwykłych warunków:

  • spowiedź św. (stan łaski uświęcającej) i nieprzywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego;
  • przyjęcie Komunii św.;
  • modlitwa w intencjach Ojca świętego.

  sad1„Na Watykanie w Kaplicy Sykstyńskiej jest ogromny obraz, namalowany na wielkiej ścianie – Przedstawia Sąd Ostateczny. Mnóstwo postaci, Chrystus, u Jego boku Maryja, aniołowie, Apostołowie i rzesze ludzkie, podnoszące się z tej ziemi ku niebu. Ale jeden fragment szczególnie nas zastanawia – oto potężny Duch Boży dźwiga z otchłani człowieka, uczepionego do różańca. Dźwiga go na różańcu ! Wielki mistrz Odrodzenia, Michał Anioł Buonarroti, miał widocznie tak żywą wiarę w potęgę różańca, że umieścił go w najwspanialszym dziele malarstwa chrześcijańskiego, jakim jest Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej” (Sługa Boży Stefan Wyszyński).

 • Jak zobaczyć Boga?

  Rosyjski pisarz Lew Tołstoj w jednym ze swych krótkich opowiadań pisze o surowym władcy, który domaga się od swych kapłanów i mędrców, aby ukazali mu Boga, tak aby mógł Go zobaczyć. Mędrcy nie potrafili spełnić tego życzenia. Czytaj więcej

 • Szczęść Boże.
  Księże Andrzeju, podczas dzisiejszych zbiorek (9 października 2016 r.)  Parafianie wrzucili do puszek 1033 zł. Wszystkim z całego serca dziękujemy. Bóg zapłać!
  Mama Weroniki

  Jesteśmy bardzo zadowoleni i z zebranych pieniędzy  i ze spotkania z życzliwości Księdza i Parafian.Cieszę się że są tacy Księża i takie Kościoły. Bóg Zapłać za wszystko!

  Szczęść Boże
  Babcia Weroniki

  Dalsze losy Weroniki możemy śledzić na stronie

   

  Rodzicom Weroniki i jej Bliskim życzymy, żeby wszystko się udało jak najlepiej!

 • W ubiegłym tygodniu odwiedził naszą parafię jeden z dawnych jej mieszkańców, Siegfied Keuchel mieszkający obecnie w Niemczech. Jego dom rodzinny (Fittigsdorf 22) był przy drodze do Klebarka Wielkiego za leśną kapliczką (kapliczkę zbudował jego wujek Ludwig Schulz). Bardzo serdecznie nas pozdrawia i obiecuje podesłać materiały, które pomogą nam jeszcze bardziej poznać dawne dzieje Wójtowa. Na razie szkic wioski z numerami domów. Lista mieszkańców będzie troszkę później 🙂

 • We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, które wypada 4 października, na Mszę św. można było przyjść ze swoim pupilem. Św. Franciszek znany jest ze swojej miłości do całego świata stworzeń, w których widział obraz i piękno Stworzyciela. Również w naszej parafii nie zabrakło naszych braci mniejszych.

  Kazanie św. Franciszka do ptaków

  Czytaj więcej

 • Sobota 1 października była dniem rowerowym w Wójtowie. W tym dniu odbyły się dwa rajdy: pierwszym była rowerowa pielgrzymka do Gietrzwałdu, a drugim rajd historyczny w okolicach Wójtowa połączony ze PZU Trasą zdrowia.

  Trasę pielgrzymki do Gietrzwałdu (ok. 40 km bocznymi drogami, żeby było bezpiecznie)  wyznaczył Pan Darek Kubicki, który też był naszym przewodnikiem.

  Czytaj więcej

 • Jak co roku, w niedzielę po 8 września do Gietrzwałdu wyruszają pielgrzymi na Odpust ku czci MB Gietrzwałdzkiej, Pani Warmińskiej. Również w naszej parafii jest duża grupa czcicieli MB Gietrzwałdzkiej i jak co roku nie mogło zabraknąć na pielgrzymim szlaku Wójtowian i Wójtowianek.

  Razem z pielgrzymami z Barczewa i Łęgajn dojechaliśmy autobusem do Olsztyna, a stąd wraz z Pielgrzymką Warmińską poszliśmy na piechotę do naszej Matki. Pogoda była wymarzona, trochę mgliście i pochmurnie, tak żeby łatwiej było iść. Dopiero pod koniec Mszy św. wyszło piękne słońce – znak błogosławieństwa!

  Czytaj więcej

 • Pielgrzymka do Gniezna i Poznania 10 września 2016 r.

  Do Gniezna i Poznania udaliśmy się wraz z Ruchem Rodzin Nazaretańskich z Olsztyna i z Torunia. Wyjazd związany był i inauguracją roku formacyjnego.

  Miejsce pielgrzymki nie było przypadkowe. W Roku Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski pojechaliśmy do miejsc związanych z początkami chrześcijaństwa i początkami naszej państwowości. To właśnie w Poznaniu św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki powiedział: „Tu zaczęła się Polska!”.Czytaj więcej

 • Szczęść Boże!

  Pragnę serdecznie podziękować wszystkim parafianom z Wójtowa, którzy się za mnie modlili, a także tym, którzy ostatnim razem wsparli mnie finansowo. Zebrane środki posłużyły na pokrycie kosztów wyjazdu jednej młodej osoby na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

  W sumie, dzięki wsparciu waszemu i innych osób, ze Sludianki udało się wysłać aż 4 osoby: Miszę, Ingę i dwie Anie. Młodzież jest bardzo zadowolona z wyjazdu do Polski. Pozytywnie zaskoczona polską gościnnością.  Najbardziej spodobał się im obraz „czarnej Maryi z dwoma bliznami”, który widzieli w Częstochowie.

  Serdeczne Bóg zapłać za waszą pomoc. Wdzięczny za wszystko w piątek odprawię Mszę w Sludiance w waszej i ks. Proboszcza intencji.

  Niech Wam Pan Bóg błogosławi!

  Ks. Wojciech Piekarski

 • Homilia Papieża na zakończenie ŚDM:

  „Jezus pragnie, aby Jego życie i nasze życie naprawdę się spotkały” – mówił Papież w homilii. Nawiązując do Ewangelii o Zacheuszu przypomniał, że spotkanie z Jezusem zmieniło życie tego zwierzchnika poborców podatkowych, zamożnego współpracownika znienawidzonych okupantów rzymskich i wyzyskiwacza. Czytaj więcej

 • Papież na czuwaniu: zamieńcie kanapę na buty wyczynowe, Jezus was poprowadzi
  Czuwanie na Campus Misericordiae – sobota, 30.07.2016

  Franciszek zachęcał młodych, aby żyli w taki sposób, by po ich życiu pozostał ślad. Takiego życia, chce od nas Bóg. Papież przestrzegł przed dwiema postawami, które mogą to uniemożliwić, bo paraliżują człowieka. Pierwszą jest lęk, poczucie, że niczego nie da się zrobić, że „w tym świecie, na naszych miastach, w naszych wspólnotach nie ma już przestrzeni, by wzrastać, marzyć, tworzyć”. Taki lęk powoduje zamknięcie.

  Czytaj więcej

 • Ceremonia powitania Ojca św. na Błoniach w Krakowie w czwartek 28 lipca  i Droga Krzyżowa w piątek 29 lipca
  Papież do młodych na Błoniach: wreszcie się spotykamy!

  „Wreszcie się spotykamy! Dziękuję za tak gorące powitanie!”  od tych słów Papież Franciszek rozpoczął swe pierwsze oficjalne spotkanie z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Na krakowskie Błonia przybyło kilkaset tysięcy młodych ludzi z całego świata, których, jak podkreślił Papież, sam Jezus zwołał na kolejny Dzień Młodzieży. Ojciec Święty podkreślił, że w tych dniach Polska chce być wiecznie młodym obliczem Miłosierdzia. W ojczystej ziemi św. Jana Pawła II Franciszek dziękował mu za to, że wymarzył te spotkania i dał do nich impuls.Czytaj więcej

 • W niedziele, 12 czerwca przeżywaliśmy w naszej parafii odpust ku czci NMP Królowej Męczenników. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Barnaba Olszewski, bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej. O. Barnaba poprowadził w piątek i sobotę rekolekcje przygotowujące nas do uroczystości odpustowej. W kazaniu wspomniał służebnice Boże pochodzące z naszej parafii i ich piękną wiarę wyniesioną z rodzinnych domów.Czytaj więcej

 • W niedziele, 5 czerwca, dokładnie w 25. rocznicę pobytu na Warmii św. Jana Pawła II, w naszym kościele wystąpił dziecięcy zespół „Aniołki” z Ostródy. Dzieci, pod czujnym okiem swojej pani, Alicji Jaczun, zaśpiewały najpierw podczas Mszy św., a potem dały przepiękny koncert z pieśniami papieskimi przeplatanymi pieśniami uwielbienia. „Moje miasto Wadowice”, „Tyś jak skała”, „Nie ścigaj się z miłością”, to tylko niektóre utwory zaśpiewane podczas występu. Dzieci dały z siebie wszystko! Słuchacze byli zachwyceni!
  Całość zwieńczył poczęstunek zorganizowany w salce parafialnej!

  Kochane Aniołki, dziękujemy Wam bardzo za chwile wzruszeń i zapraszamy ponownie!

 • Nasza parafia chce być miejscem przyjaznym rowerzystom. Nowy stojak na rowery ma być tego dowodem.

  Jeśli będzie taka potrzeba, to miejsc parkingowych na nasze jednoślady będzie więcej.

  Przypomnę również, ze w planach jest pielgrzymka rowerowa do Gietrzwałdu!

 • W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwanej w skrócie Bożym Ciałem zgromadziliśmy się na naszym parafialnym Wieczerniku, by uczestniczyć we Mszy św. i przyjąć Chrystusa w Komunii św. Potem wyruszyła tradycyjna procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy wsłuchiwaliśmy się w Ewangelię podejmującą temat Eucharystii. Uroczyste błogosławieństwa Świętą Hostą przy ostatnim ołtarzu oraz Te Deum zakończyło nasze Święto. Na dzieci (i nie tylko) czekała jeszcze mała niespodzianka w podziękowaniu za ich piękny i bardzo liczny udział w procesji.Czytaj więcej

 • W sobotę, 7 maja odwiedził naszą parafię znany ludwisarz, Pan Janusz Felczyński z Przemyśla. Podzielił się z nami swoimi uwagami dotyczącymi dzwonów na parafii.
  Po dokładnych pomiarach wieży kościoła (pan Stanisław nie bał się wejść na naszą wieżę!) okazało się, że można w niej jedynie umieścić dzwon – sygnaturkę o wadze ok 25 kg. Sygnaturka byłaby używana podczas różnych uroczystości kościelnych, procesji i podczas pogrzebu. Cena – wraz z elektrycznym napędem – waha się w granicach 7 tys. zł. (A może znalazłby się ofiarodawca?…)Czytaj więcej

 • 15 maja 2016 r. na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci przystąpiły do I Komunii św. Była to Uroczystość całej naszej wspólnoty parafialnej. Dlatego dzieci i ich rodziny objęliśmy szczególna pamięcią modlitewną oraz zrobiliśmy wszystko, by dzieci jak najpiękniej, w ciszy i skupieniu, przeżyły tę uroczystość.Czytaj więcej

 • 8 maja 2016 r, w Łęgajnach o godz. 18.00 nasza młodzież przyjęła Sakrament Bierzmowania z rąk ks. Abpa Józefa Górzyńskiego

 • Z okazji I Komunii św. która była w naszej parafii w niedziele 15 maja, rodzice w „darze ołtarza” kupili kustodię do przechowywania Najświętszego Sakramentu w tabernakulum.
  Rodzicom i dzieciom serdecznie dziękujemy!

 • „Chwalcie łąki umajone…”

  W miesiącu maju, tak jak to jest już tradycją w naszej parafii, w każdą niedzielę o godz. 19.00 gromadziliśmy się przy świętych miejscach w naszej miejscowości – krzyżach i kapliczkach. Jest to bardzo piękny zwyczaj, a także okazja do spotkania na modlitwie i przypomnienia historii tych miejsc, które w pośpiechu dnia codziennego gdzieś nam umykają. Masze nabożeństwa rozpoczęliśmy w pierwszą niedzielę maja przy leśnym krzyżu na końcu ul. Leszczynowej. Tydzień później spotkaliśmy się przy kapliczce niedaleko Bogdan i niedalekim krzyżu. Potem nabożeństwo majowe odbyło się przy kapliczce na polnej drodze do Klebarka Wielkiego. W czwartą niedzielę maja modliliśmy się przy kapliczce na rogu ul. Leszczynowej i Modrzewiowej, a zakończenie nabożeństw „w terenie” odbyło się przy kapliczce na ul. Modrzewiowej. Wszystkim uczestnikom „majówek” serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

 • Rekolekcje wielkopostne w tym roku były w naszej parafii od 10 do 12 marca. Poprowadził je Ks. Stanisław Jóźwiak, ojciec duchowny Seminarium w Ełku. W swoich naukach pokazywał nam, jak Pan Bóg działa w naszym życiu, jak ważne jest byśmy Jemu zaufali oraz żebyśmy pamiętali, ze celem naszego życia jest niebo.
  Podał min. taki przykład:Czytaj więcej

 • Nasza parafia wzięła udział w ogolnodiecezjalnej zbiórce elektrozlomu organizowanej przez fundacje Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Bóg zapłać wszystkim którzy wspomogli tegoroczna zbiórkę.

 • Niedziela ze Światowymi Dniami Młodzieży w Wójtowie – 21 lutego 2016!

  W druga niedziele wielkopostna gościliśmy w naszej parafii
  ks. Romana Dąbkowskiego z Olsztyna oraz Martę, Bartka i Mateusza,
  którzy przybliżyli nam Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu br.
  Tych, którzy nie byli w kościele zapraszany na stronę www.sdmwarmia.pl
  Do zobaczenia w Krakowie!

 • Wieczorem, po Mszy św. o godz. 17.00 gościliśmy natomiast uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej w Bredynkach koło Biskupca, którzy zaprezentowali nam wspaniałe przedstawienie jasełkowe. Historia rozpoczynała się od stworzenia świata, a kończyła, można powiedzieć, w naszych sercach. Dzieci bez problemu poradziły sobie z rożnymi formami przekazu: teatr cieni, klasyczne granie oraz pantomima-ręce.Czytaj więcej

 • Uśmiechnięte twarze dzieci i dorosłych, zasłuchanie i zapatrzenie to nasze dary, które razem z modlitwą ofiarowaliśmy Dzieciątku Jezus w Święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli. Na Mszy św. po godz. 11.00 było wyjątkowo uroczyście.
  Dzieci i dorośli przyszli do kościoła w strojach postaci z Betlejemskiej Szopki. Były Maryje, Pasterze, Aniołowie, Królowie z koronami na głowach, a nawet mała owieczka! Wszystko to oraz kazanie ks. Tadeusza sprawiło, że poczuliśmy się jakby to kościół w Wójtowie był miejscem prawdziwych narodzin Pana Jezusa. Czas świąteczny powoli się kończy, ale w naszych sercach głęboko zapamiętamy ten uroczysty dzień. Wszystkim, którzy przybliżyli nam atmosferę Betlejemskiej Szopki serdecznie dziękujemy!

 • Firma Tewes Bis podarowała naszej parafii nowe naczynie na wodę święconą. W roku Jubileuszu 1050 Chrztu Polski, w którym odkrywany jakim wielkim skarbem jest nasz chrzest, znak wody święconej przechowywanej w naszych domach ma przypominać nam nasza godność dzieci Bożych i chronić nas od zła. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Januszowi Skowrońskiemu za ten piękny dar. Zachęcamy wszystkich do zabierania do domu wody święconej, która teraz będzie bardziej dostępna w naszym kościele.

 • W poniedziałek 21 grudnia szykowaliśmy kościół na Święta. Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli sie do sprzątania i dekoracji naszej świątyni! Efekt trzeba zobaczyć osobiście! Bóg zapłać również za ofiarowanie choinek, gwiazd betlejemskich i rożnych innych rzeczy!

  Przy okazji gratulacje mieszkańcom Wójtowa za piękne dekoracje konkursowych choinek!
  Bombki rodzinne, własnoręcznie udekorowane i wspólnie powieszone na choince to pomysł godny powtarzania!

 • W tym samym czasie, gdy w kościele wygłaszane były nauki rekolekcyjne,
  w salce parafialnej przygotowywane były paczki świąteczne dla rodzin naszej parafii z produktów,
  które zostały ofiarowane w czasie adwentu.
  Podczas rekolekcji mogliśmy tez doświadczać osobiście Bożego Miłosierdzia przystępując do spowiedzi św.

 • „Żebyśmy wszyscy mieli wyobraźnie miłosierdzia!” – tymi słowami wraz z życzeniami bożonarodzeniowymi zakończył rekolekcje w naszej parafii Ks. Ryszard Półtorak, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Elblągu. Rekolekcje trwały od piątku 18 grudnia do niedzieli 20 grudnia 2015 r. Tematem rekolekcji było hasło Jubileuszowego Roku Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec”.
  Czytaj więcej

 • W niedziele 6 grudnia nasza parafie odwiedził św. Mikołaj. Po Mszy św. o godz. 11. dzieci wysłuchały historii o świętym, a następnie z wielka radością przywitały niezwykłego Gościa, który przyjechał, by obdarzyć dzieci prezentami. Zanim jednak dzieci otrzymały paczki musiały odpowiedzieć na pytania zadawane przez małe pomocniczki św. Mikołaja. Święty nie zapomniał o żadnym dziecku, a i dorosłym też coś sie dostało. Święty Mikołaj do prezentów dodał kilka zadań dla dzieci na czas adwentu, min. robienie dobrych uczynków. W ten sposób dzieci będą mogły naśladować swojego ulubionego Świętego. Uśmiech na twarzach dzieci i rodziców był najpiękniejszym wyrazem wdzięczności dla św. Mikołaja.

 • Dziękujemy Panu Darkowi Czyżowi za naprawienie podświetlenia krzyża na naszym kościele.
  Juz niektórzy kierowcy pytali sie, co się stało, ze krzyż na kościele w Wójtowie nie świeci?
  Niech będzie on źródłem błogosławieństwa dla jeżdżących 16. i kieruje myśli do Boga!

 • W dwóch z nich pochowane są doczesne szczątki Sług Bożych:
  Cecyli Grabosch i Agnieszki Drabinskiej. Jest jeszcze trzecia Sługa
  Boża pochodząca z Wójtowa, Gertruda Klimek, a Jej grób znajduje sie
  gdzieś na rodzinnym polu na kolonii w kierunku Klebarka. SiostraCzytaj więcej

 • To juz ostatnie dni wakacji. Czas odpoczynku mija szybko. Pozostaną jednak wspomnienia odwiedzonych miejsc i przeżytych chwil. Bogu niech będzie chwała za piękno stworzonego świata!

 • W czasie wakacji, w naszej parafii pomaga duszpastersko Ks. Wojciech Piekarski.
  Ks. Wojciech po trzech latach pracy w naszej diecezji zgłosił sie na ochotnika na wyjazd misyjny do Irkucka, na Syberii.
  W Uroczystość Wniebowzięcia NMP głosił Słowo Boże, w którym zachęcał do refleksji nad celem naszego życia,Czytaj więcej

 • Bardzo dziękuje Drogim Parafianom za piękne i życzliwe przywitanie,
  w którym tak wyraźnie można było zauważyć owoce gorliwej pracy duszpasterskiej
  Ks. Krzysztofa Bumbula, pierwszego proboszcza i budowniczego świątyni.
  Jeszcze raz serdecznie dziękuje!
  Ks. Andrzej Adamczyk

 • W niedzielę 2 sierpnia przywitaliśmy w naszej wspólnocie nowego księdza proboszcza Andrzeja Adamczyka.
  Na każdej mszy świętej odczytany był dekret Arcybiskupa.

  Natomiast o 17.00 nastąpiło uroczyste wprowadzenie księdza Andrzeja na urząd proboszcza w Wójtowie.

 • Na pewno ksiądz Krzysztof będzie tęsknił w nowej parafii w Reszlu za swoimi Parafianami i ich zaangażowaniem w sprawy wspólnoty Kościoła.

 • Ks. Krzysztof Bumbul- pierwszy proboszcz w Wójtowie ze wzruszeniem pozuje do zdjęcia, gdyż po szesnastu latach budowania wspólnoty w Wójtowie przenosi się 1 sierpnia do parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Reszlu. Życzymy darów Ducha Świętego. Nowym proboszczem w Wójtowie zostanie ks. Andrzej Adamczyk- gorliwy proboszcz parafii w Stanclewie.

 • 23 maja 2015 nasz parafianin z ulicy Modrzewiowej Michał Lorkowski przyjął z rąk Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego posługę liturgiczną w stopniu lektora. Święcenia poprzedzone były rocznym kursem liturgicznym w Seminarium Duchownym. Podobną posługę w roku 2013 przyjęli nasi parafianie Maciej Kowalik i Szymon Puszcz. Gratulujemy i dziękuję młodym ludziom za ich zaangażowanie w życiu naszej wspólnoty.