Z życia parafii

 • Tym razem temat odwodnienia. To początek dalszych prac – budowa instalacji burzowej placu przykościelnego i przyłączenie się do powstającej „burzówki” przy nowej drodze. Jest pozwolenie Gminy i projekt. Prace planowane są na październik.

  Zapraszamy chętnych do współpracy!

 • Jak co roku młodzież, która w tym roku rozpoczyna bezpośrednie przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania spotkała się w Rybakach, nad Jeziorem Łańskim, na czuwaniu modlitewnym. Młodzież z naszej parafii (do bierzmowania zgłosiło się 12 osób) również była tam obecna. Uroczystą Mszę św. odprawił Ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński razem z licznie przybyłymi kapłanami.

  Relacja z Rybak

 • Najpierw polscy biskupi 6 czerwca, a potem wszyscy wierni w swoich parafiach 8 września 2017 r. odmówili Akt oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczysty dokument został oprawiony i zgodnie z zaleceniem Wydziału Duszpasterskiego umieszczony w widocznym miejscu w naszym kościele. Dziękujemy Panu Marianowi Zarzecznemu za ofiarowana pracę.

 • W tym roku Odpust w Gietrzwałdzie miał szczególny charakter. Mija właśnie 140 rocznica Objawień Matki Bożej. Tradycyjnie nasi Parafianie udali sie tego dnia do naszego Sanktuarium: piechota – z nasza grupa dekanalna z Ks. Ryszardem Andrukiewiczem z Łęgajn oraz z Ks. Tadeuszem Marcinkowskim, a także rożnymi środkami komunikacji. Dziękujemy naszym pielgrzymom za dar modlitwy u Matki Bożej.

 • Do naszej parafii przybyły dzieci z Fatimy – świeci Hiacynta i Franciszek oraz Łucja. To one widziały Matkę Bożą w 1917 r. i przekazały światu Jej orędzie.

  Dzisiaj dwoje z nich są już świętymi Kościoła. Proces beatyfikacyjny Łucji jest w trakcie.
  Jest pewien charakterystyczny szczegół związany z wizerunkiem dzieci na autentycznym zdjęciu z tamtych lat. Wydaje się że są niezadowolone, a może nawet złe, że ktoś robi im zdjęcie. O czym to może świadczyć? Tylko o autentyczności objawień i wiarygodności małych pastuszków. Nie zależało im na sławie i poklasku. Nie chciały aby ktoś je fotografował. Zależało im tylko na wiernym wypełnieniu poleceń Maryi i na przekazaniu Jej orędzia.

 • Kościół w Klebarku Wielkim do roku 1999 był kościołem parafialnym dla mieszkańców Wójtowa. Klebark to Parafia Matka naszej Parafii. To tam wzrastała wiara i przywiązanie do Kościoła dawnych mieszkańców naszej miejscowości. Piękno kościoła, zachowana polichromia i liczne ołtarze z pewnością sprzyjały w sposób naturalny katechecie. Z tym kościołem związane są również losy naszych trzech Sług Bożych. Tam również złożył piękne świadectwo kapłańskiego życia Ks. Paweł Chmielewski, który do końca został ze swoimi parafianami, aż do wkroczenia czerwonoarmistów, od których poniósł śmierć.Czytaj więcej

 • Taras nad garażem – składem „przydasi” wymaga remontu. Główne prace planowane są w następnym roku. Teraz zrobione zostanie nowe mocowanie balustrady tarasowej. Jeszcze raz dziękujemy firmie Art-Met z Wójtowa za darmowe wykonanie wsporników.

 • Pomysł na pielgrzymkę do Kodnia przyszedł niespodziewanie. Wystarczyły słowa: Proszę księdza, jeżeli ksiądz by organizował pielgrzymkę do Matki Bożej Kodeńskiej to proszę o mnie pamiętać! Potem przyszła myśl: a może spróbować, ciekawe czy będą chętni? Jeszcze tylko konsultacja odnośnie terminu i wybór: sobota, 19 sierpnia. Ogłoszenie, zapisy i… okazało się, ze zgłosiło się tyle osób, że trzeba było już odmawiać. To pierwszy znak! Razem z pielgrzymami z Wójtowa byli jeszcze m.in. mieszkańcy Olsztyna, Biskupca, Ostródy, Nikielkowa i Kaplityn.
  Naszym celem był Kodeń – sanktuarium Matki Bożej. To tam znajduje się łaskami słynący Wizerunek Maryi ukradziony przez księcia Mikołaja Sapiehę z Watykanu. Obraz przed którym doznał cudownego uzdrowienia i który postanowił (każdym kosztem) zdobyć dla swojego grodu. Zofia Kossak-Szczucka opisując całą tą historię zamknęła ja w dwóch słowach: „Błogosławiona wina”.
  Zanim jednak dotarliśmy do Matki Bożej, zatrzymaliśmy się w Drohiczynie – tu zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne i poznaliśmy bogatą historię samego miasta, ale też i diecezji drohiczyńskiej – oraz w Pratulinie, w miejscu męczeńskiej śmierci 13 Unitów broniących swojego kościoła przed zajęciem go przez wojska carskie i przekształceniu go na cerkiew prawosławną 24 stycznia 1874 r.Czytaj więcej

 • Tym razem mały balkonik wymagający obróbki: wymiana styropianu, tynku, osuszenie, izolacja, obróbka blachą, zmiana mocowania balustrady i położenie deski kompozytowej.

 • Mimo ze wakacje w pełni, to jednak postanowiliśmy podjąć się remontu schodów wejściowych na plebanie i do zakrystii. Po kilku latach na skutek działania warunków atmosferycznych poodpadały płytki i elewacja.

 • Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie
  – wręczenie paliusza naszemu Arcybiskupowi Józefowi Górzyńskiemu – 29.06.2017

  Papież Franciszek w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, pobłogosławił paliusze dla metropolitów mianowanych w ciągu ostatniego roku, wśród nich trzech Polaków.

  Czytaj więcej