Jan Paweł II w Wójtowie

Czy św. Jan Paweł II był w Wójtowie?

Był rok 1958. Ks. prof. Karol Wojtyła razem ze swoją „Rodzinką” zaplanował na sierpień spływ kajakowy na Warmii i Mazurach. W książce „Zapis drogi pod red. ks. Antoniego Świerczka, która opisuje mało znane fakty z duszpasterstwa przyszłego papieża jest opis powyższego spływu.

Kajaki – Łyna 3 -21 sierpnia 1958 r.

Uczestnicy: Wujek (przez parę dni Janusz Rybicki e miejsce Wujka) – Włodek Gajewski – Zdzisław Heydel (admirał) Magda Zalewska – Krzysztof Rybicki – Marysia M., Jaś B. – Danusia D., Gabriel Turowski – Krystyna Ruta – Wala, Maciek Kujawski – Zosia G., Magda P. – Józef Sawków (Bazyl), Marian W. – Elżbieta O., Roman i Zosia C. (przez kilka dni), Tadek G. – Majuka Gadomska, Ludwik P. z siostrą Basią (Danusia C.)

Przebieg trasy:

• 3 VIII Waplewo – jez. Maróz
  • 4 VIII jez. Maróz – jez. Pluszne
  • 5 VIII Dzień Turysty nad jez. Pluszne
  • 6 VIII jez. Pluszne – jez. Łańskie ( odjazd Wujka, przyjazd Janusza R.)

Wyjazd Wujka, czyli Karola Wojtyły związany był z wezwaniem, które dostał od Prymasa Ks. Kard. Wyszyńskiego do Warszawy. Ks. Karol Wojtyła dowiedział się, że papież mianował go biskupem pomocniczym w Krakowie. Po wizycie w Warczawie ks. Karol Wojtyła, już jako biskup nominat, pojechał do Krakowa, żeby spotkać się z ks. Biskupem Ordynariuszem i po kilku dniach wrócił, by dalej uczestniczyć w spływie kajakowym.

• 7 VIII jez. Łańskie – Łyna
  • 8 VIII Dzień Turysty nad Łyną (wiadomość o narodzinach Stasia Rybickiego
  • 9 VIII Łyną do Olsztyna, koleją do Pasymia
  • 10 VIII Dzień Turysty koło Pasymia (przyjazd Wujka – wiadomość o nominacji biskupiej)
  • 11 VIII (odjazd Janusza R.) rzeczkami na jez. Kośno
  • 12 VIII rzeczkami na jez. Silice
  • 13 VIII jez. Silice – jez. Umląg
  • 14 VIII jez. Umląg – jez. Wadąg

W tym miejscu znajduje się odpowiedź na pytanie, czy ks. Karol Wojtyła wraz z pozostałymi uczestnikami spływu kajakowego był na terenie parafii Wójtowo. Z jez. Umląg do jez. Wadąg można się było dostać dwoma drogami: 1/ do Barczewa i rzeką Pisą wpłynąć do jez. Wadąg lub 2/ trochę się wrócić i kanałem św. Elżbiety do jez. Wadąg. Kanał św. Elżbiety przebiega przez teren parafii Wójtowo.

• 15 VIII Dzień Turysty nad jez. Wadąg
  • 16 VIII jez. Wadąg – Łyna – jez. Limajno
  • 17 VIII Dzień Turysty nad jez. Limajno
  • 18 VIII jez. Limajno – Łyna (odjazd Wujka)
  • 19 VIII Łyną do Dobrego Miasta
  • 20 VIII Łyną do Lidzbarka

21 VIII „fajt” na Mikołajskiej u Marysi M. (Danusia C.) Na tej wyprawie śpiewano „Nie siadaj nigdy na kaktusie” (pierwsze trzy zwrotki przejęte od napotkanej grupy kajakowej, reszta sukcesywnie układana przez Jasia B.).