Wielki Tydzień w kwarantannie

Przewodnik: Kliknij

Kochani,

dzisiaj Niedziela Palmowa,

rozpoczyna się Wielki Tydzień, w którym będziemy rozważali najważniejsze tajemnice naszej wiary: Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Wielu z nas pyta: Jak to będzie w tym roku ze Świętami, z Wielkim Czwartkiem, Piątkiem i Sobotą? Sytuacja, którą przeżywamy jest dla wszystkich nas nowa, nieznana. Mimo lęku, niepewności, a często i cierpienia związanego z ograniczeniami, widmem utraty pracy, stratami i w końcu choroby i śmierci, chcemy ten czas przeżywać z wiarą. Wiarą, która rodzi naszą odpowiedzialność za siebie i innych, dlatego pozostajemy w domu. Wiarą, która uruchamia wolę spieszenia z pomocą innym (zrobienie zakupów, wykupienie leków, załatwienia pilnych spraw, szycie maseczek itd.). Wiarą, która każe nam dostrzec potrzebujących bardziej niż my sami i pospieszyć im z pomocą. Wiarą, która w końcu wyraża się w wierności naszym praktykom: codziennej modlitwie, uczestnictwie we Mszy św. transmitowanej przez TV, radio i internet. Nie zapominamy o Komunii św. duchowej i różańcu o godz. 20.30! Transmisja Mszy św. z naszej parafii: TU

Dlatego i w tym roku zaplanujmy sobie czas tak, by szczególnie w Triduum Paschalne uczestniczyć czynnie w tych pięknych i bogatych w treści nabożeństwach oczywiście pozostając w domu i w sposób duchowy łącząc się z naszym kościołem parafialnym.

Dobrze jest zapalić wtedy świecę i postawić krzyż i Pismo św. na stole zasłanym białym obrusem.

W naszej parafii odprawiane są wszystkie Msze św., jest adoracja Najświętszego Sakramentu, jest możliwość skorzystania ze spowiedzi św oraz osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciągu dnia, bo kościół jest cały dzień otwarty. Wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Cały czas obowiązuje nas zasada 5 osób w kościele poza służbą liturgiczną (też w ograniczonej ilości). Wszystkie informacje o naszej parafii możemy przeczytać na stronie internetowej lub na ogłoszeniach w gablotce przy kościele. Można też zadzwonić do mnie: nr tel.: 696 216 845.

A może tak się stać, że mimo uboższej oprawy i w gronie tylko najbliższej rodziny przeżyjemy te Święta w sposób wyjątkowy! Tego sobie i Wam, Drodzy Parafianie i Mieszkańcy Wójtowa z serca życzę!

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Warmiński zachęca nas do duchowego uczestnictwa w zbliżających się uroczystościach. Podaje też pewne zalecenia, które będą obowiązywały w tym roku.
I tak w Niedzielę Palmową obrzęd poświęcenia palm będzie podczas transmisji Mszy św.

W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów w kościołach. Obrzęd ten będzie przeniesiony do naszych domów rodzinnych. Na rozpoczęcie śniadania wielkanocnego ktoś z rodziny odmówi modlitwę błogosławieństwa. Tekst jest na stronie internetowej oraz na stoliku przy wejściu do kościoła.
Pozostając w domu, możemy także głęboko przeżywać wszystkie celebrowane w liturgii treści. I chociaż nie jest to pełny sakramentalny udział, nie pozbawia nas darów duchowych i możliwości otrzymania płynących z tych celebracji łask. Musimy nauczyć się owocnego uczestniczenia w liturgiach transmitowanych. Dla wielu z nas to nowe wyzwanie.
Najpierw trzeba pomyśleć o odpowiednim duchowym przygotowaniu. Jeśli nie możliwa jest sakramentalna spowiedź, możliwy jest akt żalu doskonałego. Jeśli nie możliwe jest wejście do sakralnej przestrzeni, możliwe są znaki, które o niej przypominają: znak krzyża, zapalona świeca, … Podobnie ma się rzecz z wyciszeniem i duchową atmosferą. Transmisje liturgicznych celebracji nie mogą być tylko telewizyjnymi, czy radiowymi audycjami o treści religijnej. Są to celebracje, w których chcę żywo uczestniczyć. Jak w świątyni, mam pozbawić się wszelkich innych bodźców, a skupić się jedynie na transmitowanej celebracji.” (z listu Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego)

Serdecznie zachęcam do duchowego – pozostając w domu – uczestnictwa w liturgii Wielkiego Tygodnia i zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Jednocześnie zapraszam do nawiedzania naszego kościoła w wolnym czasie, poza nabożeństwami, szczególnie w Wielki Czwartek do godz. 24.00, w Wielki Piątek przez cały dzień i potem po wieczornej liturgii do godz. 24.00 i w Wielką Sobotę przez cały dzień do godz. 19.00. (Jeszcze raz przypomnę, że nie ma w tym roku święcenia pokarmów w kościele. Święcimy je osobistą modlitwą w domu.) W Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek kościół między Mszami św. też jest otwarty.

Pamiętajmy tylko, że w kościele jednocześnie może przebywać 5 osób.

W Wielki Czwartek: o godz. 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej podczas której dziękujemy Bogu za sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. adoracja do godz. 24.00.

Wielki Piątek – o godz. 8.00 rozpoczęcie adoracji. Natomiast o godz. 18.00 rozpoczniemy Nabożeństwo Męki Pańskiej. Po nabożeństwie przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 24.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Rozpoczyna się 9. dniowa Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Wielka Sobota – to dzień, w którym wspominamy zstąpienie Pana Jezusa do otchłani oraz oczekujemy na Wigilię Paschalną. Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie trwała do 19.00
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zapraszam na godz. 8.00 na Ciemne Jutrznie.

Poświęcenie pokarmów – w tym roku nie ma święcenia pokarmów w kościele. Poświęcenie będzie podczas śniadania wielkanocnego przez osobistą modlitwę. Tekst modlitwy jest tuBłogosławieństwo stołu
W Wielką Sobotę o godz. 20.00 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej, w czasie której zostanie poświęcony ogień oraz odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.

Z kapłańskim błogosławieństwem, Ks. Andrzej Adamczyk